26/01/15
МОСВ включила в новата защитена зона земеделски земи и дерета
Кметовете на Шабла и Каварна са направили възражения срещу проекта „Крайморска Добруджа” в рамките на общественото обсъждане, организирано от МОСВ.
Двете общини са най-засегнати от новата защитена зона. Според кмета на Каварна Цонко Цонев е недомислие в обсега на защитените територии да се включват земеделски земи - втора и трета категория, както и дерета на територията на двете крайморски общини. „Именно тези дерета са основна причина за наводнения. Ако те бъдат включени в защитената зона, няма да могат да се извършват строителни дейности, няма да може да се коригират. Това е най-голямата заплаха, защото по този начин ни обричат”, заявява Цонев.
"Ако се допусне деретата да бъдат включени в защитената зона кой ще носи отговорност, ако се случат наводнения, тъй като там няма да могат да се извършват никакви дейности? Преди няколко години община Каварна е направила корекция на дерето в село Хаджи Димитър и след това не е имало случай на наводнения", припомня Цонев. "Има обаче много други дерета, които, ако не бъдат коригирани, може да има наводнения, дори и с човешки жертви", предупреждава кметът. Според него, тази защитена зона не бива да бъде приемана поне поради хуманитарни причини, за да няма застрашени човешки животи и ако трябва, да бъде преразгледана наново, предлага кметът. Според него, ако това не се случи, може да се повтори трагедията от варненския квартал Аспарухово.
Според Цонев новата защитена зона отново не е подложена на широко обществено обсъждане. "Едва се добрахме до картата, но тя е в такъв мащаб, че нищо не може да се види", обясни той. Според него, защитена зона се подготвя от Министерството на околната среда и водите по възможно най-непрозрачния начин.
Нова защитена зона - "Крайморска Добруджа", ще опазва природни местообитания на ценни животински видове на площ от 66 574 декара. Още в края на 2014 г. екоминистерството обяви на сайта си проекта за защитената зона. “Крайморска Добруджа” е разположена в землищата на селата Гурково, Дропла, Кремена и Тригорци в община Балчик, селата Видно, Вранино, Иречек, Камен бряг, Крупен, Нейково, Поручик Чунчево, Септемврийци и Челопечене в община Каварна, както и град Шабла, селата Божаново, Ваклино, Горун, Твърдица в община Шабла. Защитената зона включва още селата Александър Стамболийски, Балканци, Бежаново, Василево, Великово, Горица, Калина, Малина, Петлешково, Преселенци, Рогозина, Сираково, Спасово, Средина, Сърнино в община Генерал Тошево.
В защитените зони се забранява използването на препарати за растителна защита, увреждане и унищожаване на естествената растителност в крайбрежната плажна ивица, извън активната плажна площ, моторните превозни средства не могат да се движат извън съществуващите пътища. Не може да се променя предназначението и начина на ползване на ливади, пасища, мери, дюни, мочурища. В проектозаповедта са обявени имотите, в които не може да се извършва застрояване, залесяване, разораване и превръщане в трайни насаждения. При узаконяването на “Крайбрежна Добруджа” в настоящия вид, на територията й ще бъдат забранени търсене и проучване на подземни богатства, разширяване на концесионните площи на кариери и др. Сред ограниченията е и забрана за палене на огън на входовете на пещерите и вътре в тях.
Източник: utre.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар