Николай Ангелов, кмет на Балчик: Има опасност при следващо голямо наводнение да се повтори бедствието от месец юни


За справянето на Балчик след наводнението от месец юни, за превъзмогването на щетите от бедствието и новите опасности, за настоящия зимен сезон и какво предстои - Николай Ангелов, кмет на община Балчик, в интервю за Радио „Фокус” – Варна


Фокус: Г-н Ангелов, превъзмогна ли община Балчик стреса и нанесените щети след наводнението в края на месец юни?



Николай Ангелов: Успяхме да възстановим нормалния живот в общината след наводнението. Това, което беше възможно да се направи със собствени средства е направено. Основният проблем след наводнението през месец юни беше село Кранево, където щетите бяха най-големи. След стихията в курортното село беше прекъснато водоснабдяването, прекъснати бяха канализации, разрушен бе мост и няколко пешеходни пасарелки. Това, което мога да кажа със съжаление, е, че все още коритото на река Краневска  не е възстановено, тъй като щетите са много големи. Поискахме средства от Комисията за бедствия и аварии, но към момента не сме получили никакво финансиране. Малко са общините, които могат да покрият щетите от подобно наводнение. Такъв огромен собствен ресурс е непосилен за която и да е община. Само щетите нанесени на реката са на стойност 800 000 лв. По-страшното е, че има риск при едно следващо наводнение да се стигне до подобна бедствена ситуация. Причината е в това, че освен почистените падналите дървета и възстановената инфраструктура не е направено нищо превантивно, т.е. разрушената корекция на река Краневска и към момента е разрушена. Тук става дума за разрушаване на 12 тонни бетонни блокове – стихията през юни беше с огромна сила. В нормалното си състояние реката представлява едно малко поточе, с широчина 1 м, а корекцията е с широчина 24 метра и височина над 3 метра, а всичко това е било пълно с вода и разрушено. Същата е ситуацията и в курорта “Албена”, но там проблема е чисто институционален, тъй като никой не може да влезе и да коригира река или да почисти в Националния резерват и всъщност разлива, който прави река Батовска в Националния резерват, води до наводнения в курортен комплекс “Албена”. 



Фокус: Г-н Ангелов, навлязохме в зимния сезон. Готови ли сте за този период?

Николай Ангелов: Да, община Балчик е готова за зимния период. Сключили сме договори с фирми, които ще поемат почистването на пътищата през зимата. Поддръжката е поверена на 8 фирми, които ще отговарят по определени позиции. Това са предимно арендатори и земеделски кооперации, които разполагат с тежкотоварна техника. Те ще чистят селските и междуселските пътища. Пътищата в града се чистят от общинското предприятие. Общината разполага с достатъчно техника за зимно поддържане. От тази година пускаме в експлоатация и две високопроходими машини, дарени от Министерство на отбраната, които са оборудвани с гребла и с устройства за разпръскване на пясък. Общината разполага и с роторни снегорини. Закупени са достатъчни количества луга и пясък. През снежните години, средствата за почистване хронично не достигат, но те се попълват с приходи на общината и пътищата винаги биват своевременно почиствани. Съгласно разчетите на държавния бюджет, сумата за почистване през зимата е от порядъка на 30 000 лева, но през миналата година са изхарчени по-малко от половината средства, тъй като зимата не беше снежна. Ще дам за пример зимата 2012-2013 година, когато изхарчихме около 150 000 лева, тъй като тогава зимата беше дълга и тежка. Искам да подчертая, че липсата на средства никога не е било проблем за общината, още повече че ние използваме основно своето общинско предприятие, което е второстепенен изпълнител с бюджетни средства. 



Фокус: Кои са най-проблемните участъци на територията на община Балчик през зимата?

Николай Ангелов: При тежка зимна обстановка, сериозни проблеми се създават по главен път Варна – Дуранкулак. По направлението има две-три основни точки, за които са характерни огромни снегонавявания. Често се налага почистването на Републиканския път, в близост до летище Балчик, за да се осигури достъп до селата в общината. Другият проблемен участък е републиканският път Балчик – Добрич. По пътя проблемни места са направлението за село Ляхово и към село Гурково. Пътните участъци налагат използването на роторни снегорини, с които разполага общината. Затрудненията по тези участъци произтичат от силните ветрове при снежна обстановка, тъй като се образуват големи снегонавявания. Проблемът идва не толкова от количествата сняг, а от силните ветрове и бури през зимата. Често след почистване на пътя, само след час настилките отново са покрити обилно със сняг заради навяванията. Въпреки характерните метеорологични условия в региона, Балчик никога не е оставал изолиран. Работи се по корекции на общинската пътната инфраструктура. С изключение на достъпа до две от селата в общината, където пътищата се нуждаят от рехабилитация, пътищата в цялата община Балчик са в добро състояние.



Фокус: Много други по-малки общини имат проблем с кадровото осигуряване на екипи за Спешна медицинска помощ. Каква е ситуацията в Балчик?

Николай Ангелов: Община Балчик разполага само с един екип на Спешна помощ и това е огромен проблем за населеното място. Медицинската помощ е държавна структура и щата й се определя от Министерство на здравеопазването. Получава се така, че когато медицинският екип реагира на един сигнал, при втори спешен случай, няма кой да поеме пациентите. От наша страна са водени разговори с ръководството, осигуряващо медицинските кадри, но към момента проблема остава нерешен. Звеното разполага с високопроходима техника, допълнително осигурена от Общината, за да може да има достъп до което и да е населено място, независимо от тежката зимна картина, но проблем остава кадровото обезпечаване. 



Фокус: Каква е социалната политика на общината?

Николай Ангелов: Домашния социален патронаж работи в Балчик. От един месец насам увеличихме значително капацитета на социалното звено. Вече ще храним 250 души, като досега под грижите на патронажа и социалната кухня попадаха 100 социално слаби и самотно живеещи или болни възрастни хора. Осигурява се храна, както и домашна грижа за хората. Увеличен е и щата на персонала от санитарки, за да може да бъде обхваната по-голяма част от нуждаещото се население в общината.



Фокус: Готови ли сте за посрещане на евентуални кризисни ситуации?

Николай Ангелов: Общината разполага с план за действие при бедствени ситуации. В него са предвидени всички мероприятия, необходими при бедствия и аварии. През тази година се наложи използването на плана по време на наводненията през месец юни. 



Нина РУСКОВА 


Източник: focus-radio.net

_________________________________________________________________________________


Нашият коментар: През следващите дни очаквайте разширен снимков репортаж за моментната ситуация, в която се намира Кранево.