17/01/15
Днес православната църква почита паметта на Свети Преподобния Антоний Велики.
Светецът е роден през 251 година след Христа в Среден Египет, в семейство на заможни и благочестиви родители. Останал сирак на 20-годишна възраст, той раздал наследството си на бедните и се заселил в изсечена в скалите египетска гробница.
Антоний е старо римско родово име, което означава безценен, неоценим, който няма цена.
Именици са Антон, Антония, Антоана, Антоанела, Антоан, Антоанета, Антонина, Андон, Андония, Доника, Дончо, Донка, Донна, Драгостина, Тончо, Тоника, Тонка, Тонко, Тоня, Тони.
В народните представи живеят двама братя близнаци, ковачите Антоний и Атанасий, които първи изобретяват ковашките клещи. Затова Антоновден (17 януари) и Атанасовден (18 януари) са един след друг и се честват като празници на ковачи, железари, ножари, налбанти.
В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и синята пъпка.
Специално омесени за празника содени питки, намазани със сметана, се раздават на близки и съседи за здраве, а една се оставя на тавана "за белята, за лелята", както е била наричана чумата. Затова Антоновден е известен още и като Лелинден.
Рецепта за содена питка за Антоновден
Необходими продукти: кисело мляко - 500 г олио - 2 с.л. сода - 1 к.л. сол - 1 к.л. захар - 1 к.л. брашно
Приготвяне:
Разтворете содата в киселото мляко, докато шупне. Към нея добавете солта, захарта и олиото и омесете всичко с брашното – колкото поеме за получаване на меко тесто.
От него оформете питка, сложете я в леко подмазнена и намазнена тава и оставете да се пече на 180 градуса. Готовата питка увийте в кърпа.
Питките за Антоновден се дупчат отгоре с масур или вилица, за да не се "надупчат" децата от шарка. Традицията изисква да намажете содената питка с петмез или мед.
Източник: belejnik.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар