Новогодишна празнична пита


28/12/14

Посрещането на новата година е винаги бляскаво събитие и радост не само за децата, но и за възрастните. Масата е отрупана с лакомства, искрят празнични светлини, леят се хубава музика и забавления. Е, понякога родителите са уморени от цял ден готвене, а децата заспиват щастливо преди да мине полунощ, но всъщност има ли точни правила за празнуване? Не, няма, а най-важното е доброто настроение.

Вкусната храна определено го подпомага, а ако малчуганите са участвали в приготвянето й, тя се е превърнала и в целодневно забавление. Менюто на масата варира според личния вкус, но празничната пита е нещото, което почти винаги присъства – като крайъгълен камък на хубавата вечер. Тя е и едно от най-лесните неща за приготвяне, въпреки притеснението на повечето домакини, че няма да се справят успешно.

За да стане пухкава и вкусна една питка, най-важното е тестото да втаса добре (но да не превтасва!) и да се изпече хубаво на ниска температура. Така ще бухне равномерно, ще се насити с аромат и ще има красива, златиста коричка. Изпечена, питката се завива в кърпа и се оставя да отдъхне поне час.

Оформянето й зависи от въображението на всички участници, а именно тук децата могат да се включат със свои предложения. Или вие да им дадете възможност за избор между няколко варианта, в чиято украса да се включат малките ръчички.

Тази питка "Слънчоглед" грее примамливо, след като се изпече, и носи незаменимия вкус на всеки домашен хляб. Формата й е по-различна от обичайната и със сигурност ще зарадва всички участвали в приготвянето и опитването й. Тестото може да се замеси от предната вечер на ръка или в машина за хляб и да се остави за през нощта в хладилника. На сутринта се изважда и се оставя да отдъхне за около 40 мин., след което се оформя и изпича питката.

За направата й са нужни: 760 г брашно, 250 мл топло (не горещо) прясно мляко, 75 мл олио, 2 яйца, 2 пакетчета суха мая, 1 ч.л. захар, 2 ч.л. сол; за намазване между пластовете: 100 г разтопено масло; за намазване отгоре:1 жълтък, 1 с.л. прясно мляко, 1 с.л. олио, сусам (бял или черен).

Маята се разбърква в прясното мляко, заедно със захарта и се оставя на топло място да "шупне", за около 15 мин.

Яйцата, олиото и солта се разбъркват с вилица до хомогенна смес.

В дълбок съд се пресява брашното, в средата му се прави кладенче и се изсипват разбитите с олиото яйца и млечната смес с маята. Замесва се меко, еластично тесто, което се премесва десетина минути. Ако лепне много, се добавя още мъничко брашно. След това се слага в намазнена купа, покрива се и се оставя да втаса, докато удвои обема си.

От готовото тесто се отделя парче с размера на юмрук и се оставя настрана. Останалото тесто се разделя на две равни части, а след това всяка на още четири. Получават се осем малки топки.

Първите четири се разточват на кръгове и се нареждат една върху друга в намазнена и набрашнена голяма кръгла тава, като между всеки пласт се маже с масло. Най-горният лист се разточва малко по-голям и се изтегля така, че да покрие останалите отстрани. Получения кръг се нрязва на 8 триъгълника, като не се стига до края му (оставя се около 1 см преди ръба) и се обръщат внимателно навън.

Останалите четири питки се разточват на малко по-малки кръгове и отново се нареждат един върху друг, като между тях се намазва с масло. Поставят се в получената дупка в средата на големия кръг и се нарязват на 8 триъгълника, които да се разминават с долните и без да се стига до края на кръга. След това отново се обръщат навън.

Накрая средата се поставя останалата последна топка и се притиска внимателно с ръка, за да запълни дупката.

За намазването на питката се разбиват жълтъка, млякото и олиото заедно, след което се разнасят с четка на тънък пласт върху тестото. Средата на слънчогледа се поръсва със сусам.

Питката се слага в студена фурна, която се включва на 200 градуса за първите 10 мин. След това се намалява на 180 градуса и се пече до готовност – около 30 мин. или докато придобие приятен златист цвят и при проверка с клечка в тестото, тя излезе суха.

Източник: dnevnik.bg

Няма коментари: