През 2015-та година работим 252 дни, почиваме 112


29/12/14

Близо една трета от дните през 2015-та година са почивни. От общо 364 дни 252 са работни, а 112 – почивни. 

Първият работен ден от новата година е на 5 януари (понеделник), защото 2-ри януари ще бъде отработен на 24-ти. Първият месец от годината има общо 21 работни дни и 10 почивни. През февруари няма празници, затова в Малък Сечко работните дни са 20, а почивните дни - 8. През март обаче имаме поредица от 4 почивни дни – от 28 февруари (събота) до 3 март включително. 2 март (понеделник) ще се отработва на 21 март (събота). През 2015-та Великден е на 12 април. Около големия християнски празник също ни се събират 4 почивни дни – от 10 до 13 април. 

Следващата голяма почивка ще е чак през септември 2015 г., когато отново няма да работим 4 дни (от 19 до 22 септември). Понеделник (21 септември) ще е почивен, но за сметка на това ще се работи на 12 септември (събота). В края на 2015 г. ще почиваме от 31 декември до 3 януари, но ще работим на 12 декември (събота).

Източник: belejnik.bg

Новогодишна празнична пита


28/12/14

Посрещането на новата година е винаги бляскаво събитие и радост не само за децата, но и за възрастните. Масата е отрупана с лакомства, искрят празнични светлини, леят се хубава музика и забавления. Е, понякога родителите са уморени от цял ден готвене, а децата заспиват щастливо преди да мине полунощ, но всъщност има ли точни правила за празнуване? Не, няма, а най-важното е доброто настроение.

Вкусната храна определено го подпомага, а ако малчуганите са участвали в приготвянето й, тя се е превърнала и в целодневно забавление. Менюто на масата варира според личния вкус, но празничната пита е нещото, което почти винаги присъства – като крайъгълен камък на хубавата вечер. Тя е и едно от най-лесните неща за приготвяне, въпреки притеснението на повечето домакини, че няма да се справят успешно.

За да стане пухкава и вкусна една питка, най-важното е тестото да втаса добре (но да не превтасва!) и да се изпече хубаво на ниска температура. Така ще бухне равномерно, ще се насити с аромат и ще има красива, златиста коричка. Изпечена, питката се завива в кърпа и се оставя да отдъхне поне час.

Оформянето й зависи от въображението на всички участници, а именно тук децата могат да се включат със свои предложения. Или вие да им дадете възможност за избор между няколко варианта, в чиято украса да се включат малките ръчички.

Тази питка "Слънчоглед" грее примамливо, след като се изпече, и носи незаменимия вкус на всеки домашен хляб. Формата й е по-различна от обичайната и със сигурност ще зарадва всички участвали в приготвянето и опитването й. Тестото може да се замеси от предната вечер на ръка или в машина за хляб и да се остави за през нощта в хладилника. На сутринта се изважда и се оставя да отдъхне за около 40 мин., след което се оформя и изпича питката.

За направата й са нужни: 760 г брашно, 250 мл топло (не горещо) прясно мляко, 75 мл олио, 2 яйца, 2 пакетчета суха мая, 1 ч.л. захар, 2 ч.л. сол; за намазване между пластовете: 100 г разтопено масло; за намазване отгоре:1 жълтък, 1 с.л. прясно мляко, 1 с.л. олио, сусам (бял или черен).

Маята се разбърква в прясното мляко, заедно със захарта и се оставя на топло място да "шупне", за около 15 мин.

Яйцата, олиото и солта се разбъркват с вилица до хомогенна смес.

В дълбок съд се пресява брашното, в средата му се прави кладенче и се изсипват разбитите с олиото яйца и млечната смес с маята. Замесва се меко, еластично тесто, което се премесва десетина минути. Ако лепне много, се добавя още мъничко брашно. След това се слага в намазнена купа, покрива се и се оставя да втаса, докато удвои обема си.

От готовото тесто се отделя парче с размера на юмрук и се оставя настрана. Останалото тесто се разделя на две равни части, а след това всяка на още четири. Получават се осем малки топки.

Първите четири се разточват на кръгове и се нареждат една върху друга в намазнена и набрашнена голяма кръгла тава, като между всеки пласт се маже с масло. Най-горният лист се разточва малко по-голям и се изтегля така, че да покрие останалите отстрани. Получения кръг се нрязва на 8 триъгълника, като не се стига до края му (оставя се около 1 см преди ръба) и се обръщат внимателно навън.

Останалите четири питки се разточват на малко по-малки кръгове и отново се нареждат един върху друг, като между тях се намазва с масло. Поставят се в получената дупка в средата на големия кръг и се нарязват на 8 триъгълника, които да се разминават с долните и без да се стига до края на кръга. След това отново се обръщат навън.

Накрая средата се поставя останалата последна топка и се притиска внимателно с ръка, за да запълни дупката.

За намазването на питката се разбиват жълтъка, млякото и олиото заедно, след което се разнасят с четка на тънък пласт върху тестото. Средата на слънчогледа се поръсва със сусам.

Питката се слага в студена фурна, която се включва на 200 градуса за първите 10 мин. След това се намалява на 180 градуса и се пече до готовност – около 30 мин. или докато придобие приятен златист цвят и при проверка с клечка в тестото, тя излезе суха.

Източник: dnevnik.bg

Проф. Лучиан Боя: Сърцето на кралица Мария трябва да се върне в Балчик


28/12/14

Част от интервю на СТИЛИЯН ДЕЯНОВ с румънския историк проф. Лучиан Боя за митичния за междувоенна Румъния Балчик, за комплексите на румънците и тяхното преодоляване и за достоверното представяне на историята


Лучиан Боя е роден на 1 февруари 1944 г. в Букурещ. Професор по история в Букурещкия университет. Един от най-влиятелните неортодоксални историци в родината си. Автор на множество книги, студии и статии, превеждани на много езици. На български език са публикувани книгите му “История и мит в румънското съзнание” и “Балчик”, преведени от Стилиян Деянов и издадени от ИК “Критика и хуманизъм”. 



- Да преминем сега към книгата „Балчик“, която представихте на Панаира на книгата в София. Как стигнахте до тази тема? Какво означава Балчик за румънците?

- Това е книга, която не очаквах да напиша. Темата не е сред основните ми занимания. Съвсем случайно стигнах в Балчик. Това място ме впечатли. Разбира се, то ме привлече и с това, че е играло важна роля в междувоенна Румъния. Особено в културното пространство на Румъния между Първата и Втората световна война. Намерих много неща – част от архива на града, други архиви, дневника на кралица Мария, който е издаден само отчасти. Не знам колко важна би могла да бъде книгата за българските читатели. Надявам се, че ще бъде, тъй като Балчик е български град, принадлежи на България. Значението на този град за междувоенна Румъния е странно. Той е част от Велика Румъния още отпреди Първата Световна война, от Междусъюзническата война до 1940 г., когато Южна Добруджа е върната на България. Превръща се в митичен град още от 1913-а. Първо там отиват художниците. В Румъния крайбрежието е равно, не много интересно като пейзаж. А в Балчик обкръжаващата среда е зрелищна, със скали от средиземноморски тип. И румънците се впечатляват силно, когато пристигат в Балчик, също като мен, признавам си. Освен природният пейзаж важен е бил и човешкият. Той разбира се се е среащал и в румънска Добруджа – тази екзотика, но на юг, в областта на Балчик екзотиката е била още по-голяма. Турци, татари – с традиционни носии, с традиционен начин на живот и пр. Това е спечелило румънците, които са омаяни от чара й един след друг. Първо художниците. После се появява кралица Мария, която посещава Балчик за пръв път през 1915-а. Разглежда го разсеяно, но не се случва нищо особено. Когато идва за втори път - през 1924 г., и тя е вече запленена от Балчик.

- Мислите ли, че книгата ви може да бъде използвана политически от едната или от другата страна на Дунава?

Надявам се, че не. Написах я възможно най-неутрално от политическа или национална гледна точка. Напротив, надявам се тази тема да обедини, а не да раздели румънците и българите.

- Превеждайки книгата ви, ми се стори, че сте привърженик на идеята сърцето на кралицата да се върне там, където тя е пожелала – в параклиса Стела Марис край Двореца.

- Може би книгата подсказва подобно нещо. Но ако се стигне до реализирането на подобен проект, да знаете, че идеята е ваша (смее се) в много по-голяма степен, отколкото моя. И напълно я подкрепям! Кралицата наистина е била влюбена в Балчик. И днес всеки, който отиде в Балчик знае, че тя продължава да е важна фигура, емблема на града, духовен покровител на града. В нейното завещание пише, че сърцето й трябва да бъде отделено от тялото – тялото й е погребано в Куртя де Арджеш, заедно с други крале и кралици на Румъния – и да бъде занесено в Балчик. Така се е и случва през 1938 г. Сърцето й е поставено в малка сребърна кутия и после в по-голяма кутия от сребро и злато, украсена със скъпоценни камъни. То е положено с тържествена церемония, с участието и на краля Карол Втори, с военни почести и всичко останало, както си му е редът, в построения от кралицата православен параклис Стела Марис. Когато България си връща Южна Добруджа, малко преди българските власти да влязат в града, кутията е занесена в Бран – друг обичан от кралицата дворец, и след това е носена от място на място. По времето на комунизма кутията е била в един склад, след това - в Националния исторически музей, където се намира и днес. Странно е нечие сърце да стои в исторически музей. Мястото на сърцето на кралицата е в параклиса Стела Марис в Балчик. Това би било нещо много хубаво, красиво, което румънците и българите могат да направят заедно. Балчик не е и се надявам никога повече да не бъде тема за вражда. Напротив, той е нещо, което може да ги приближи едни към други.
Цялото интервю с проф. Лучиан Боя, можете да прочетете ТУК
Източник: trud.bg


Детелина Николова: През 2015 година Община Добрич ще следва политика в посока на подобряване на инфраструктурата в полза на гражданите


25/12/14
Детелина Николова, кмет на Община град Добрич, в интервю за Радио „Фокус” – Варна

Фокус: Как определяте 2014 година в контекста на работата ви като кмет? Какви бяха предизвикателствата?

Детелина Николова: 2014 г. бе напрегната, динамична и с много предизвикателства. Добрич бе сполетян от невиждано бедствие, което се отрази на икономическото и социално развитие на нашия град, но аз се радвам, че с труд и постоянство успяхме да се изправим на крака и да вървим напред. Въпреки трудностите изпращаме 2014 г. с финансова стабилност и недопускане на дефицит, което говори само по себе си за гъвката и успешна управленска политика. Положителните промени в Добрич се виждат от всички граждани или гости на нашия град. Със сигурност са очевидни промените в градската инфраструктура – преасфалтираните улици, монтираното улично осветление, благоустрояването, които са предпоставка за подобряване както на социалния климат, така и на икономическия имидж на града. Ясно е, че с тези наши действия не се изчерпват проблемите на Добрич, но без съмнение това е солидна база, върху която градим останалите наши приоритети и отговаряме на конкретните потребности на хората. През 2015 година Община Добрич ще следва политика в посока на подобряване на инфраструктурата в полза на гражданите и бизнеса. С участието на всички заинтересовани страни и представители на граждански организации приехме стратегическия документ за развитие на Добрич. Приоритетите и конкретните проекти са систематизирани в Интегрирания план за градско възстановяване и развитие. На този етап очакваме одобрение на няколко проекта: реконструкция на Градски парк „Свети Георги”, втора част, дейности по реставрация на Военното гробище, организация на иновативен фестивал на открито. Имаме готовност при договаряне на новите оперативни програми да депозираме проектни предложения, за които сме разработили техническата документация. Ще продължават дейностите и ангажиментите ни по отношение на поддръжка и устойчивост на реализираните вече строително монтажни работи в градската среда.



Фокус: Добрите неща в работата на Община град Добрич?

Детелина Николова: През изминаващата година Община град Добрич завърши един от най-големите си проекти – ремонта на Градски парк „Свети Георги”, който е един от най-красивите в България, паметник на градинско-парковото изкуство. Този проект донесе много радост на добричлии и с пълно основание можем да се гордеем с него. Добрич вече има своя оазис, който е едно продължение на над 100-годишната история на парка. През месец септември приключи реконструкцията на първата част на проекта, която обхвана 226 декара от общо 690 декара. Изградени са множество различни функционални зони – полуостров с пейки, серпентина с водна каскада, скейт парк – най-големият и единствен по рода си в нашата страна, рок сцена, ледено езеро, алея на влюбените, езеро на птиците, така наречената алея с чергите. Обновени са Мемориалният комплекс „Хан Аспарух”, където е възстановено водното огледало, монтирано е художествено осветление. Обновено е и коритото на парковото езеро. В красивия Градски парк „Свети Георги” може да се види скулптура на Йовковата бяла лястовица, която е монтирана по моя идея. Бялата лястовица ще посреща и изпраща посетителите на Градския парк и всеки, който знае историята й, ще се вдъхнови от нейния символ. Тя символизира надеждата, доброто, светлото начало в живота. Всяка среща с нея ще разкрива драматичната съдба на човека, който не може да живее без вяра, надежда и доброта. Те са нашата „бяла лястовичка”, към която е устремено цялото ни съзнание, целият ни живот. Предстои обновяването и втората част на парка. Ще бъдат изградени алея за екстремно колоездене , градина „Романтика”, арт площад, още паркови алеи, спортни съоръжения, паркинг. Има дори предложение за изграждане на уейк борд (вид водна атракция, подобна на водните ски). Можем да се гордеем и с изграждането на регионалното депо за твърди битови отпадъци в село Стожер, в което водещ партньор е Община Добрич. Депото е на площ от 217 декара, а планираният период на експлоатация е 30 години. То ще обслужва деветте общини партньори по проекта, които създадоха Регионално сдружение за управление на отпадъците. Строежът на депото е част от проекта „Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Добрич”, който се финансира от ОП „Околна среда” за периода 2007 – 2013 г. Общата стойност на проекта е почти 39 млн. лв. В регионалната система за управление на отпадъците е включено изграждането на първа клетка с обем 240 000 м3 и капацитет на депониране на 240 000 тона отпадъци, съоръжения за сепариране с капацитет 41 200 т/год., компостираща инсталация с капацитет до 1 647 т/год. и две претоварни станции – в Тервел и Балчик, както и довеждащата до депото инфраструктура. На територията на депото ще бъде изграден и склад за временно съхранение на опасни отпадъци с капацитет 255 тона. Новото депо ще обслужва 189 365 жители на всички общини в Добричка област, както и на Никола Козлево, област Шумен. То отговаря на всички европейски директиви. Добрич е с нов туристически облик. С договорените 3 600 000 лв. са ремонтирани шестте най-значими туристически обекти – Къщата-музей „Йордан Йовков”, Музеят за нова история в градския парк, Дом-паметник „Йордан Йовков”, Етнографска къща, Исторически музей и част от Архитектурно етнографски музей на открито „Старият Добрич”. С реконструкция на петте обекта в Добрич е постигната по-голяма посещаемост от туристи. Според последните данни от годината туристическият поток се е увеличил с 30% спрямо миналата година. Нашите обекти са най-посещавани от руски и български туристи. Тези обекти представляват интерес и за много училища, висши учебни заведения, студенти и преподаватели. „Йовковата Добруджа” е любима дестинация и на много организирани туристически групи от нашата страна и съседни нам държави. Сред най-посещаваните обекти са Къщата-музей „Йордан Йовков”, Дом-паметникът „Йордан Йовков” и експозицията „Археология на Добруджа”. Освен това чрез закупените велосипеди като най-екологично чист транспорт се утвърждава и мобилността на туристите, което води не само до здравословен начин на живот, но и до опознаване на нови култури и държави. С проекта като цяло Добрич се превърна в една от желаните и предпочитани дестинации. Създадени са нови условия за отдих и туризъм в Центъра за защита на природата и животните, който е първият лицензиран зоопарк в България по европейските стандарти. Във фокуса на управленските програми е и специалната политика, насочена към децата, възрастните хора и тези със специални потребности. Залагаме изключително много и на развитието на спорта с лице към децата от всички възрасти. По моя покана до всички български общини Добрич е домакин на национални шахматни турнири за деца от 1 до 4 клас. Работим усилено за развитие на социалната политика, която е важен фактор за повишаване на качеството на живот на хората в неравностойно положение чрез предоставяне на достъпни, актуални и качествени социални услуги. Добрич е една от малкото общини, която предлага разширен спектър от услуги с повишено качество. Община Добрич разкри 16 социални услуги, които са в помощ на деца и възрастни в неравностойно положение и целят да осигурят живот, близък до нормалната среда. Намален е процентът на предлаганите услуги в специализираните институции за сметка на социалните услуги в общността като се осъществява подкрепа и съдействие на хората с увреждания за преодоляване на социалната изолация и социалното включване чрез разкриване на подходящи работни места. Работи се за деинституционализацията на грижите за деца с проблеми. За тях през 2014 г. изградихме 4 къщички от семеен тип на стойност близо 3 000 000 лв. Освен това заедно с моите съграждани направихме плана за развитие на града за периода 2014-2020 г. с разработени конкретни проекти за цялостно благоустрояване на кварталите, центъра и бизнес зоната. По този начин Община Добрич ще се превърне в привлекателно място за бизнес и инвестиции и ще отговаря в максимална степен на очакванията на предприемачите. Всички тези инвестиции означават работни места. Изпълнението на подготвените проекти в новия програмен период означава нови инвестиции, нови работни места, подобрена и модернизирана градска среда. Така Добрич има шансовете да се превърне в преуспяващ икономически, търговски и духовен център на Добруджа, град, в който човек може да живее, учи и работи пълноценно. Създадохме екипен стил на управление с поглед към бъдещето, с ясна визия за стабилност, постигане на устойчива среда за икономическо развитие, ефективна и прозрачна система за управление, качествено образование и защита на социалните права на всеки човек.



Фокус: Какво в работата ви носи удовлетворение? Вашето празнично послание към съгражданите ви, читателите и слушателите на „Фокус”?

Детелина Николова: Усмивките по лицата на хората ми носят удовлетворение, защото тя – усмивката, отваря всички затворени врати. Знам, че живеем в трудни времена, но всеки в себе си носи доброто и то е двигателят на житейското ни съществуване. На моите съграждани пожелавам да бъдат здрави, защото без здраве нищо не се постига, да бъдат позитивни, да вярват повече в себе си, да имат по-голямо самочувствие, защото са потомци на славни българи и притежават национални достойнства и да вярват в успешното ни бъдеще. Мисля, че всички заедно, можем да направим нашия живот по-добър. На слушателите и читателите на „Фокус” пожелавам да следват смело мечтите си и никога да не се отказват да казват на своите близки по-често „обичам те”, за да не съжаляват след време и да имат добри сърца!

Фокус: Благодаря за този разговор!


Жулиета НИКОЛОВА
Източник: focus-news.net

БДЖ пуска допълнителни вагони от и за Варна по празниците


22/12/14

Допълнителни вагони към влаковете по основните направления в страната осигуряват за празниците от „Български държавни железници”
През периода от 23-и до 29-и декември националният железопътен превозвач ще предостави над 10 600 допълнителни места във влаковете по най-натоварените маршрути в страната. С увеличени състави през празничните дни ще се движат общо 16 бързи влака със задължителна резервация и 111 бързи влака.


На 23-и декември допълнителни вагони са осигурени за съставите на бързите влакове със задължителна резервация по направленията София - Варна (Златни пясъци) и Варна-София (Златни пясъци) , както и по направленията София - Варна (два влака), Варна – София, Пловдив -Варна (два влака), Плевен - Варна, Варна - Плевен, Варна – Пловдив.

На 24-и декември с увеличен състав ще се движат бързите влака със задължителна резервация по направленията София - Варна (Златни пясъци) и Варна - София (Златни пясъци) и София -Варна (два влака), Варна - София (два влака), Плевен - Варна, Варна - Плевен, Пловдив - Варна (два влака), Варна – Пловдив.

Информацията за останалите дни до 29 декември можете да видите тук.

Източник: topnovini.bg

Снимка: Simbon4o


Входът за Ботаническата градина отново става безплатен за жители на гр. Балчик


22/12/14



Това ще стане факт след подписването на споразумение между кмета на Балчик Николай Ангелов и ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски”


Входът за жителите на Балчик в Ботаническата градина отново става безплатен, съобщиха от общината.



Това ще стане факт след подписването на споразумение между кмета на Балчик Николай Ангелов и ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, който е принципал на Ботаническата градина.



Според Ангелов така ще бъде възстановена една справедливост, защото Ботаническата градина се явява градският парк за жителите на Белия град. „Монитор” припомня, че в началото на ноември Комисията за защита от дискриминация излезе с решение, че безплатният достъп на балчиклии е дискриминация спрямо хората, които са от други населени места, и осъди кмета Ангелов да плати глоба от 250 лева.

Източник: kmeta.bg
Снимка: ztcneda.com

________________________________________________________________

Вижте още:

Община Балчик напомня на собствениците на туристически обекти, че категоризацията им подлежи на подновяване


22/12/14


Според последните изменения в Закона за туризма срокът на издадените удостоверения е пет години. 

Подновяването на обекти с категоризация от 2006 и 2007 г. ще се извърши през 2015 г. и е необходимо да се подаде заявление. Списъкът е поместен на административния сайт на Общината balchik.bg . Това са общо 72 обекта за хранене и 31 места за настаняване, за които разрешителното ще бъде прекратено, ако не бъдат подадени документи през 2015-а. 

В случай, че не бъде отправено искане, категоризацията ще се счита за невалидна, което ще бъде отразено в консолидирания национален туристически регистър. 

Според решение на Общинската експертна комисия за тази година и кметска заповед, от 1 януари 2015 г. се прекратява категоризацията на общо 57 хотела и ресторанта. Става дума за туристически обекти предимно в Балчик и вилните зони, Кранево и курорта "Албена". От ресорния отдел в Общината заявиха, че след поименното обявяване на обектите, вече има съдържатели, които ги пререгистрират.

Източник: bnr.bg/

Календарът на Балчик за 2015 г. е посветен на освобождението на Южна Добруджа


22/12/14

Календарът на Община Балчик за 2015 година днес бе представен официално от кмета Николай Ангелов.

Книжното издание е посветено на 75-та годишнина от освобождението на града и Южна Добруджа от румънска окупация.


В календара са отпечатани фотоси и документи, свидетестващи за радостта от посрещането на освободителните воиски.

Пред общественици, журналисти и музейни работници кметът Николай Ангелов отбеляза, че много от проявите през следващата година ще бъдат посветени на историческата годишнина.

Той обяви, че календар ще има във всяка класна стая и така учениците от Балчик ще могат да обогатят своите знания за историята на града и региона.

Източник: dobrichonline.com

Базар в Добрич предизвика голям интерес с ръчно изработени сувенири


21/12/14

Базар в Добрич с ръчно изработени сувенири от естествени материали се радва тази година на изключително голям интерес. Майстори на сувенирите са майки на деца с увреждания от сдружение „Св. Мина” в Добрич . Събраните средства от базара ще бъдат използвани за закупуване на ортопедични обувки, помощни средства или рехабилитация на децата с детска церебрална парализа от сдружението.

Произведения от естествени материали, красиви коледни играчки, предмети, изработени в техника „де купаж”, и още много красиви чудеса, направени с много фантазия и любов предлагат сръчните майки на базара. Оказва се, че тази година голямото търсене бързо изчерпва запасите от сувенири. 

"Тази Коледа много търсят нашите сувенири,явно хората ги харесват и ценят и казват, че и каузата си заслужава.", споделя Йорданка Ангелова. 

По - голяма част от посетителите на щанда, като Милена, са хора, които от години си купуват сувенири именно то този базар. 

"Често пазарувам от този базар и съм доволна, защото нещата са направени от сърце и с любов.", споделя Милена Христова. 

От няколко години майките от сдружението освен за нуждите на своите деца отделят от спечелените средства от базарите и за други деца, които се нуждаят от пари за лечение или рехабилитация.

Източник: tvevropa.com

Какво се случва с Кранево?


19/12/14

Измина точно половин година след ужасното наводнение, което сполетя Кранево. Едва ли си бяхме представяли такова начало на летния туристически сезон. С много усилия успяхме да стартираме. Понесохме огромни материални щети, но все пак успяхме да се справим. Междувременно последва паника, огромно раздухване на цялата ситуация (предимно благодарение на гръцки и турски конкуренти) и всичко това съответно бе съпроводено с отмяна на множество резервации. Наводненията, заедно с кризата в Украйна и Русия, допринесоха за 10% спад на турстическите посещения в национален мащаб. Беше труден сезон за всички нас. Да, не само тук беше зле, цяла България беше под вода.

Според г-н Румен Николов, кмет на Кранево, щетите се оценяват на около 500 000 лева. Тежката техника поразчисти част от изтръгнатите дънери и разбитите бетонни блокове на коритото на Краневската река дни след наводнението. Точно така...част от тях. Дали за да не притесняваме туристите, не зная, но това почистване на коритото доста се отложи във времето.

"Ще има възстановяване на корекцията на реката и трите пешеходни мостчета, отнесени от течението. Те свързват двете части на селото. Едното минава през центъра на Кранево, другите две са малко по-надолу, в средата за отдих", беше казал г-н Николов. Ами надяваме се това възстановяване да се случи до началото на Сезон 2015, защото останките от тези мостове все още се търкалят някъде там.

Разбира се, притесненията на живущите в Кранево, особено на тези, които се намират в непосредствена близост до реката, продължават все повече да се засилват. А какво ще правим на пролет г-н Кмете, когато снеговете започнат да се топят и нивата на реки и язовири се покачат? Ще успеете ли Вие със силата на властта, която са ви дали жителите на с. Кранево, да спомогнете за решаването на този НАЛОЖАЩ проблем? Да, изграждането на канализация на улиците Шипка и Чайка, както и на детска площадка зад селската църква е прекрасно начинание (дори някои от жителите да твърдят, че това се прави с предизборна цел), но ще успеете ли до началото на летния туристически сезон да решите и проблема с речното корито? Да не говорим за разбитите централни улици, които са с излаз на главен път Албена - Златни Пясъци...Липсата на тротоари по тях и необезопасените шахти. Да не говорим, че нямаме един нормален път или пътечка, която да води към плажната ивица. Тези чукари са крайно неприемливи за морски курорт, какъвто е Кранево!

Ужасно е да чуваш от туристи каква "цигания" е тук, колко са мръсни улиците, как тротоарите са заети от маси на съмнителни, бълващи кючеци кръчми и по тях е трудно да се движат пешеходци. Поне плажната ни ивица е широка и привлекателна за летовниците, въпреки, че и от нея има какво още да се желае. Добре, че я имаме все пак!

И накрая бих искал да завърша с думите на г-н Румен Николов, които прочетох в една статия, написана във в. Нова Добруджанска трибуна :


Аз обичам и искам да се гордея с Кранево, без значение, че не е родното ми място. Не мога обаче да бъда горд от бездействието на местната власт, липсата на инициатива и бягането от отговорност!

Следващите снимки са направени преди няколко дни. Точно след два месеца лично аз отново ще направя снимки на същите места. Да се надяваме, че нещата няма да бъдат оставени така!

ул. Искър

Тази улица всъщност никога не е била точно "улица", въпреки, че излиза на главен път Албена - Златни Пясъци и се намира на 150 м от централната улица; откакто протича прекарването на канализация по улиците Чайка и Шипка, целият трафик е пренасочен от тук. Веднъж видях багер, който поразсипа малко чакъл тук таме в някоя яма, но се надявам, след като проекта за канализация бъде реализиран, поне да пуснат валяк да понатъпче чакъла, ако въобще остане такъв...


Това бе една от обичайните гледки през това лято!


Поглед към речното корито от бетонния мост в центъра на Кранево. Вляво може да се видят останките на единият от разрушените мостове.


Хотел Невен - вдясно
Може би най - пострадалият хотел от тазгодишното наводнение, тъй като той се намира в ниската част - точно там където се получи тапата (поради непочистването и затлачването на коритото). Имаше вероятност въобще да не функционира тази година и хиляди деца да пропуснат лятната си екскурзия.


Още непочистени бетонни останки. Да, съгласен съм, че бяха повече като количество, но като се хванем с нещо, поне да го довършим!


Отново бетонни останки. В дясната част се вижда, че реката е необезопасена. Там, след разчистване на част от бетонните блокове, багерът е задълбал малко повече, и при следващо покачване на нивото, отново въпросният хотел "Невен" (почивна станция на Министерство на образованието) ще бъде наводнен, въпреки че МОН одобри над 400 000 лв за възстановяване на почивната база преди няколко дни!

Няма нужда от коментар

Мостът е преграден с телена мрежа. Това ОК. Но тая цепнатина в основата на моста е меко казано притеснителна. По него се движат не само леки автомобили, но и камиони с често надвишаващ нормите товар.

От другата страна на моста. Водната стихия доста е ощавила този черен път към плажа и дано при следващ подобен случай, да нямаме нещастни случаи. Това е едно от няколкото заведения в Кранево, което работи целогодишно и е доста посещавано.


Това е отново ул. Искър, а по баира вдясно се стига до църквата на селото и бъдещата спортна площадка.

Краневските терми. През ден се удрят водопроводни тръби - все едно има режим на водата! Дано цялата тази кал да я няма след два месеца, както гласи срока на проекта!


_________________________________________________________________________






МОН одобри над 400 000 лв за възстановяване на почивна база в Кранево


19/12/14

С ПМС 256/22.08.2014 г. на "Ученически отдих и спорт" ЕАД са одобрени средства в размер на 438 572 лв. за възстановяване на щети от бедствия и аварии, нанесени на почивна база, хотел "Невен", с. Кранево, която е част от капитала на "УОС" ЕАД.


Извършените от "УОС" ЕАД ремонти са в размер на 112 910.25 лв. и остатъка в размер на 325 661.75 лв. се предоставя от Министерство на образованието и науката на "УОС" ЕАД след извършена корекция по бюджета на МОН за 2014 г.

Източник: teacher.bg/

Рок момче от Балчик извоюва второ място в румънския Next star


19/12/2014

Александър Танев от Балчик спечели второто място в големия финал на румънския телевизионен формат Next star. Неговото зрелищно изпълнение на Shoot To Thrill от AC/DC впечатли журито, което даде победния чек с 20 хиляди евро на румънски изпълнител, но веднага след него класира невероятния Алекс. Наградата на българския талант е пътуване за трима до увеселителния парк "Дисниленд Париж" през 2015 година.

Пътят на младата звезда към финала бе озарен от друга емоционална интерпретация на АС/DC. Александър представи парчето Thunderstruck в предпоследния от 11-те кръга на телевизионния формат. Той вдигна журито на крака с рокаджийското си излъчване, увереното поведение на сцената и безспорните вокални качества. Класирането му бе съпроводено с положителни коментари в социалните мрежи на северната ни съседка, но и с напомнянето, че много румънски изпълнители очакват своя шанс. Гледанията в You Tube на Thunderstruck, изпълнен от Алекс, достигнаха 26 хиляди. Екипът на продукцията безспорно го хареса като рок певец, повери му Shoot To Thrill и осигури още по-внушителни сценични ефекти. Журито на финала бе съставено от петима основни съдии, изявени в различни музикални стилове. Заедно с тях решаваха продуцентите и режисьорът.


Александър се чувстваше перфектно, той се забавлява на този етап, сподели неговата майка Бистра Танева. Тя му пожела отново да има възможност да пее на такава сцена и при такава подготовка за представянето на песента. За румънците възрастта няма значение, щом можеш да правиш шоу. Те влагат много в това, което ще покажат на зрителите, отбелязва Бистра. В България децата рядко пеят рок музика, телевизионните формати се опитват да ги ограничават в други стилове.

Александър Танев изпраща поредната си успешна, наситена с участия година. Сега седмокласникът смята да наблегне на ученето, защото покрай новите музикални предизвикателства му предстои и кандидатстване.


Източник: belejnik.bg/

Активизира се свлачище край Балчик

18/12/2014

Свлачище се активизира и унищожи 4 къщи в местността “Фиш фиш” край Балчик. Застрашени са още няколко постройки. Хората недоволстват, че многократно са подавали сигнали в общината, но никой не предприема мерки.

Свлачището е активно от няколко години, но след последните дъждове само за две седмици са засегнати 3 къщи. Едната от постройките се е наклонила застрашително, другите са потънали с няколко метра.
“В момента моят съсед си разгражда къщата, защото от вчера до днеска е потънала с 10 см.”, разказва Чавдар Костадинов.
Причина за придвижването на ската към морето са подпочвените води, липсата на битова канализация и честите аварии на остарялата водопроводна мрежа.
“Всички сме на септични ями, от 50г се говори за канализация. Няма в тази община един човек, който да напише един проект”, коментира Чавдар Костадинов.
Живеещите в района са търсили помощ от община Балчик, но без резултат. Главният инженер Николин Николов заяви, че е направен оглед на свлачището. Изпратено е писмо и до Министерството на регионалното развитие, защото укрепването на ската не е по силите на общинския бюджет.
“Ако не се вземат мерки, тези процеси ще продължават, докато продължи оводняването, ще продължи отцепването на още дялове и свличането им”, пояснява Николин Николов – гл.инженер на община Балчик.
В района на свлачището са поставени предупредителни табели. Спрени са токът и водата. Потърпевшите обаче казват, че искат спешни мерки, защото редовно плащат данък за имотите си.

Източник:bnt.bg/

Коледни концерти на Виенския класически оркестър в Добрич


17/12/14


Два Коледни концерта – от 18 и от 20 часа, ще има днес в концертна зала „Добрич” Виенският класически оркестър, който за първи път гостува в България.

Прочутият в цяла Австрия диригент Даниел Каваца ще завладее слуха и съзнанието на българската публика. Виенският оркестър е създаден от виртуозни и вдъхновени творци с една обща цел – да съхраняват и предават красотата на виенската класическа музика. Всички тези таланти са завършили във Виена и са част от Виенската филхармония, така и в най-големите оркестри по цял свят. Класическият оркестър е свирил в зали като Щатсопер във Виена, Олимпия в Париж и Роял Алберт Хол в Лондон, както и в най-помпозните концертни зали в повече от 30 страни по цял свят.

Програмата се състои от две части. Първата е с произведения на Моцарт, а втората е Щраус. Фамозното сопрано от Виена Юдит Халаз ще пее и в двете части, като ще изпълни известни опери и от двамата композитори. Музиката ще оживее в танцовите изпълнения на балетни двойки. Музикантите успяват да създадат един синхрон, в който, обаче променят типичната за класическите концерти последователност в изпълненията. Интересна комбинация между традиционно и съвременно.

Поради големия интерес и бързото изчерпване на билетите за първоначално обявения концерт в 20 часа, в Добрич бе организиран втори концерт, който е с начален час 18 ч.


Източник: dobrich.topnovini.bg/

Започва възстановяването на морския парк "Ехо" в Балчик


17/12/14

Започват строителните работи в морския парк "Ехо" в Балчик, който ще бъде възстановен с ресурс от оперативната програма "Рибарство". Общината вече обяви обществена поръчка за подготовка на строителната площадка и за изграждането на спортни съоръжения.

Прогнозната стойност за ремонтните дейности е 262 841 лева като общината ще приема оферти до 22 декември. В градината, която заема площ от 38 декара в курортната зона "Двореца", ще бъдат изградени зони за спортуване на деца и възрастни, ще бъдат обновени настилки и ще се осигури достъпна среда за хора с увреждания. 

Сред новите атракции ще бъде рибарска лодка, на която посетителите ще могат да се забавляват. В рамките на проекта за съхраняване на природното наследство на Балчик градинарите ще измайсторят компас от живи цветя.

Източник: http://novini.bg/

"Ротари клуб" – Балчик, ще инсталира системи за пречистване на питейната вода в училищата в общината

17/12/14 


До края на юни догодина "Ротари клуб" – Балчик, ще изпълни поетия ангажимент да достави и инсталира системи за пречистване на питейната вода в училищата в общината, съобщи президентът на организацията Христо Желязков.

Под този надслов премина традиционният благотворителен бал на местните ротарианци в навечерието на Коледа. Всички участници в него – 210 души, даряваха средства за това. Целият проект за внедряване на специалните американски системи е на стойност близо 9000 долара. 

„Нашата идея, която кореспондира с един от фокусите на "Ротари Интернешънъл" – за чиста питейна вода, бе прегърната от ръководството на "Ротари България", което ще осигури 80 процента от средствата”, обясни още Желязков. 

Инсталациите ще бъдат внедрени в коридорите на шест училища – трите в Балчик и в селата Оброчище, Соколово и Сенокос. Всяко дете ще може да използва монтирания автомат и да пие чиста вода. Питейната течност ще преминава през три филтъра, с капацитет да пречистят 10 тона вода в продължение на шест месеца, обясниха още от балчишкия клуб как ще осигурят по-добро ежедневие за подрастващите. 

В рамките на ротарианската година ще продължи да се изпълнява планът за финансово подпомагане на студенти, за залесяване, ще се проведе ученическият крос срещу дрогата. Предвидено е и побратимяване с "Ротари клуб" от Израел.

Източник: http://bnr.bg/